S godinom na izmaku prisjećamo se svih događaja i ljudi koji su je obilježili. Mnogi veliki umjetnici su nas napustili pa će tako 2016. godina zasigurno ostati zapamćena kao tragična godina velikih gubitaka.

Filmska 2016. godina je bila burna, mnogo toga je snimljeno, mnogo toga je izašlo, a i mnogo toga smo pogledali. Vrlo je lako u moru filmova s kojima bivamo obasuti svaki dan ne zamijetiti neke koji bi nam mogli postati vrlo dragi.

Stoga vam donosimo listu od deset probranih filmova, po nikakvom posebnom redoslijedu raspoređenih, koje ste možda propustili u protekloj godini.

10 Cloverfield Lane

„Monsters come in many forms.“

 

 

10 Cloverfield Lane u režiji Dana Trachtenberga, a u glavnim ulogama John Goodman, Mary Elizabeth Winstead te John Gallagher Jr. je jedan jedinstveni, na posebno lijep način ispričan psihiloški horor/triler s elementima misterije koji će vas zaintrigrati i zaokupiti vašu pažnju od prve sekunde.

Radnja je smještena u atomskom skloništu farmera Howarda u kojem se nakon automobilske nesreće nađe zatočena protagonistica filma Michelle kojoj je rečeno da ne može napustiti skrovište jer se vani dogodio kemijski napad. Ovom klaustrofobičnom filmu unutarnje katastrofe ne manjka napetosti te zasluženo nosi ocjenu 7.3 na IMDb-u.

Train to Busan

Zaboravite The Walking Dead, Z Nation, Z World.  Ako ste ljubitelj sveprisutne zombij tematike ovo je film za vas.

Voz za BusanNajnoviju poslasticu korejske kinematografije donosi nam  Sang-ho Yeon u akcijskoj drami Train to Busan. Tijekom ugodna putovanja vlakom za Busan izbije zombij apokalipsa, a u središtu priče pratimo oca, bogatog umišljenog poduzetnika, i njegovu malo skromnu kćer.

Akcije ne manjka, zombiji izgledaju onako kako bi realno izgledali, gnjusno i šeptrljavo, a sve je to uokvireno u emocionalno duboku priču odnosa oca i kćeri koji se razvija nježno i neprimjetno. Korejci vas sigurno neće ostaviti nezadovoljnim.

Cafe Society

Nova romatična komedija Woody Allena, njegov 46. film po redu (da, dobro ste pročitali), je po običaju dobro prošao među kritikom, no među publikom nije naišao na prevelik odaziv pa ste ga možda propustili.

Priča se vrti oko mladog čovjeka koji je 30tih godina prošlog stoljeća stigao u Hollywood u potrazi za filmskom slavom, no biva uvučen u ‘cafe society’ društveni stil koji je prožimao te godine. Zanimljiva priča i šarm prošlih vremena kojim je Allen opčinjen čine ovaj film posebno privlačnim.

Pročitajte i ovo: 100 najboljih filmova 21. veka

Ministarstvo ljubavi

Film s domaće scene koji bih istakla u ovoj listi u režiji P.Marinkovića, a glavne uloge između ostalih tumače Stjepan Perić i Dražen Kuhn je simpatična ljetna komedija.

Ministarstvo ljubavi koja se na humorističan način poigrala s hrvatskom apsurdnom stvarnošću i našalila na svoj račun. Film je inspiriran obiteljskim zakonom koji omogućava udovicama hrvatskih branitelja da primaju mirovinu, no kako mnoge od njih žive u izvanbračnim zajednicama pa je država odlučila stati na kraj takvim ‘prevarama’ na način da osnuje poseban odred koji će na terenu provjeravati udovice.

Topao, smiješan, pun uobičajenih peripetija, film koji ne zadire duboko, no ipak uspijeva poslati jednu iskrenu i dobru poruku.

Don’t Breath

Don’t Breath je film na koji sam naletjela slučajno i krenula ga gledati bez puno očekivanja pa me na kraju ugodno iznenadio i pokazao se kao jedan od onih filmova koje gledate na rubu sjedala.

Ne diši Ekipa tinejdžera koji se tu i tamo bave sitnim krađama odluči provaliti u staru oronulu kuću čiji je vlasnik bespomoćni stari slijepac. Slijepac ipak nije toliko bespomoćan, bivši pripadnik vojske bolestan je um koji će vas uvući u film i držati sklupčanog u strahu u ormaru zajedno s ostalim likovima.

Ponovno jedan klaustrofobičan film iz noćne more koji bi se slobodno mogao nazvati jednim od boljih horora ove godine.

Les innocentes

Moj apsolutni favorit 2016. godine francuska je drama u režiji glumice Anne Fontaine: Les innocents.

Radnja je smještena 1945.godine u Poljskoj u katoličkom samostanu za vrijeme Drugog svijetskog rata. Teška priča o strahotama rata i tragičnoj sudbini malog čovjeka. Naime, mlada doktorica Crvenog križa saznaje da se u samostanu krije nekoliko časnih sestara u poodmaklom stadiju trudnoće. Različita mišljenja, vjerovanja i ideologije oko jednog zajedničkog problema prožimaju se, sudaraju, spajaju i oduševljavaju gledatelja na toliko mnogo razina.

13th

From slave to a criminal

Dokumentarni film u Netflixovoj produkciji donosi nam pogled na američki kazneni sistem, a posebice tretiranje afroameričkog stanoviništa u zatvorima.

Naslov dolazi od 13tog amandmana koji kaže “Neither slavery nor involuntary servitude, except as a punishment for crime whereof the party shall have been duly convicted, shall exist within the United States.” Ako ste kriminalac, rob ste.

Masovna kriminalizacija, rasna nejednakost, industrijalizacija i politizacija zatvora su teme kojima se između ostalog bavi film. Zanimljiva svjedočanstva, arhivske snimke i vizualno moderan pristup dokumentarnom.

Green room

Možda je preodvažno Green room nazvati najboljim trilerom godine, no po mnogočemu on to zaslužuje. Briljatno, mračno, brutalno, privlačno koliko i zastrašujuće, Jeremy Saulnier je režirski odradio odličan posao uzimajući si dovoljno vremena za svaki trenutak, a ni glumačka postava ne zaostaje; Anton Yelchin, Imogen Poots, Patric Stewart i drugi. Punk rock grupa primorana je boriti se za život u jednom toksičnom okruženju nakon što svjedoči ubojstvu neo-nazi skupine.

Sing street

„It’s a musical it’ makes you laugh it makes you cry“

Prekrasna romantična komedija/mjuzikl stiže iz Irske u režiji  John Carneya. 1980tih u Dublinu dečko odluči pobjeći od svoje obitelji i osnovati bend kako bi impresionirao misterioznu djevojku koju voli.

Simpatičan, zabavan feel-good film s odličnom glazbenom podlogom koji ćete preporučiti svim prijateljima.

Manchester by the Sea

Američka drama koja se u 2016. pojavila pred sam kraj donosi nam naizgled jednostavnu, no zapravo vrlo kompleksnu priču o ujaku koji postaje primoran brinuti se o tinejdžeru nakon što mu otac umre.

Film je režirao Kenneth Lonergan, a glume Casey Affleck, Michelle Williams i Kyle Chandler. Tužna i bolna priča prožeta elementima humora ostavlja vas s onom dozom sjete i tuge koja vam pomaže da se osjećate živim.

 

(Visited 23 times, 1 visits today)

POSTAVI KOMENTAR

Upišite komentar!
Upišite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.