Američka akademija filmske umetnosti i nauke u nedelju, 4. marta, objaviće dobitnike najprestižnijih nagrada u oblasti kinomatografije. Od momenta kada su nominacije za Oskara objavljene prošlo je više od mesec dana, sve pohvale i kritike već su ispričane, ali pretpostavke, očekivanja i nagađanja dolaze u centar pažnje kako se dodela koju iščekuje ceo svet približila na manje od 24h.
Sve i da niste pogledali nijedan film, sigurno je da ste za neki od njih čuli ili nešto o njemu pročitali. Dakle, šta je najvažnije da znate pre 90. godišnje dodele Oskara?
The Shape of Water
Brojčano, u nominacijama vodi Oblik vode (The Shape of Water) Giljerma Del Tora sa 13 osvojenih nominacija i to za: najbolji film, najbolju glumicu u glavnoj ulozi, najbolju glumicu u sporednoj ulozi, najboljeg glumca u sporednoj ulozi, najboljeg režisera, najbolju originalnu muziku, najbolji originalni scenario, najbolju fotografiju, najbolju montažu, najbolju kostimografiju, najbolje miksovanje zvuka, najbolju scenografiju i najbolju montažu zvuka.
Oblik vode još jedno je u nizu ostvarenja karakterističnih za Giljerma Del Tora, koji je od starta imao svu kreativnu slobodu stvaranja, radeći kako scenario za film tako i režiju i produkciju.
Ono što mnogi kritičari nazivaju „romantičnim spajanjem dva marginalaca“ i „bajkom za odrasle“ vraća nas u šezdesete godine u Americi, u laboratoriju u kojoj se, tokom Hladnog rata, čuva do tada nikada viđeno antropomorfono stvorenje iz vode. Sa njim jedino nema čistačica ostvaruje kontakt na bezbroj nivoa koji su drugima nejasni i njihov odnos postaje centar filma, dok su ostale priče samo komplementarne glavnoj.
Iako je pokupio najviše nominacija, film je naišao na stroge kritike javnosti, od toga da je nezanimljiv i loše sniman, do tužbe da je u pitanju plagijat predstave Let Me Hear You Whisper iz 1969. godine, na šta je Studio Foks odgovorio da je u pitanju pokušaj da se pomute šanse filma na predstojećoj dodeli Oskara, ne osvrćući se na stvarne sličnosti.

Dunkirk
Drugi po broju nominacija je Dankirk (Dunkirk) Kristofera Nolana i to sa 8 nominacija, uključujući one za najbolji film i režisera, ali je ostao bez ijedne nominacije za same glumce.
Potresnu priču o evakuaciji britanskih i francuskih vojnika sa obala Lamanša tokom pokušaja nemačke invazije u Drugom svetskom ratu posmatramo iz tri ugla: sa kopna, iz vazduha i sa mora. Priča teče sa vrlo malo dijaloga i fokus ostaje usmeren na dešavanja i posledice koje ostaju na sve one koji su preživeli luku Dankirk.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Prati ga Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) Martina MekDonaga sa 7 nominacija koji je, pored prestižne nominacije za najbolji film, doneo nominaciju Fransis MekDormand za najbolju glavnu glumicu, kao i nominacije za najbolju sporednu mušku ulogu za Vudija Harelsona i Sema Rokvela.
Duboko pomerajuća drama koja prenosi ogorčenost majke zbog nerešenog ubistva ćerke i izazivanje policije i skretanje pažnje lokalnih vlasti na njen slučaj, pokazuje ukorenjene probleme u odnosu policije u Americi i nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Lady Bird i Call Me by Your Name
Ono što je zanimljivo jeste da filmovi o kojima se možda i najviše priča dva nezavisna filma sa malim budžetom čiji uspeh niko nije mogao da pretpostavi. Da, reč je o Lady Bird i Call Me by Your Name, ostvarenjima Grete Gervig i Luke Gadanjina.
Greta Greving je peta žena u istoriji nominovana za najboljeg režisera za svoju komediju o odrastanju, periodu najkompleksnijem za svaku osobu, ispričanu kroz sazrevanje Kristin MekFerson koja traži da je oslovljavaju sa Bubamara (Lady Bird). Njen odnos sa roditeljima, prvenstveno majkom, odnos sa prijateljima i prvim dečkom, nešto su što je ovaj film spustio na nivo realnosti u kojoj svako može da pronađe svoje mesto.
Luka Gadanjini je od svog malog projekta koji se odvija u severnoj Italiji 1980-ih kroz svaki detalj preneo egzotičnost i neizvesnost osećanja koja se javljaju između dve osobe. Za neke kritičare ovo je najbolji ljubavni film godine, a Timoti (Timothee Chalamet) je sa svoje 22 godine najmlađi glumac koji je nominovan za svoju prvu glavnu mušku ulogu u poslednjih 80 godina.
Get Out i Phantom Thread
Takođe, ne treba zaboraviti fanstastičan horor triler reditelja i scenariste Džordana Pila Beži (Get Out) o dubokoj ukorenjenosti rasizma u Americi, kao ni Fantomsku nit Pola Tomasa Andersona, dramu o životu modnog dizajnera i njegovom odnosu prema ženama, u kome Danijel Dej-Louis glumi glavnu mušku ulogu, po njegovim rečima, poslednju ulogu u karijeri.
Zanimljivo je dodati da je Džordan Pil peti reditelj afroamerikanac nominovan za Oskara za najbolju režiju.
Šta je još vredno pomena?
Pored svih pomenutih, za najbolji film nominovani su i Spilbergov Doušnik (The Post), istinita priča o sukobu između novinara i političara za vreme administracije Ričarda Niksona, pre afere Votergejt, kao i Džo Rajtov Najmračniji čas (Darkest Hour), priča o britanskom premijeru Vinstonu Čerčilu i onome što je prethodilo spašavanju vojnika iz luke Dankirk.